Specialista pro telekomunikaci v Brně a okolí..

FAQ – často kladené dotazy internetbrno.eu


 

Co je IP adresa a k čemu ji potřebuji?

IP adresa je unikátní číslo identifikující počítač v síti Internet ve tvaru např. 81.31.5.5 či 194.125.189.147.

Za jednou IP adresou se může skrývat celá firma či škola, která na Internet přistupuje přes proxyserver či firewall, a naopak jeden uživatel může dostat při každém připojení od svého poskytovatele přidělenu jinou IP adresu. 
 

Jak si nastavit adresu IP v počítači?

  1. Levým tlačítkem klikneme na tlačítko START
  2. Zvolíme položku OVLÁDACÍ PANELY
  3. Po otevření nabídky ovládacích panelů 2x klikneme levým tlačítkem myši na SÍŤOVÁ PŘIPOJENÍ.
  4. Nyní je důležité zvolit správný adaptér pro konfiguraci IP. Pokud máte v nabídce pouze jednu ikonku, je vše v pořádku a můžete přistoupit k následujícímu kroku. Pokud máte v síťových připojení ikonek více je třeba si přečíst názvy jednotlivých adaptérů. Správný adaptér poznáme podle těchto textů „Připojení k místní síti“ „Připojeno, chráněno bránou firewall“
  5. Na správně zvolený adaptér klikneme pravým tlačítkem a zvolíme možnost VLASTNOSTI
  6. Ze seznamu položek vybereme položku PROTOKOL SÍŤĚ INTERNET (TCP/IP), jedním kliknutím levého tlačítka myši, vybraná položka bude modře zvýrazněna, nyní klikneme levým tlačítkem myši na VLASTNOSTI
  7. Nyní zkontrolujeme zda máme kolonky „POUŽÍT NÁSLEDUJÍCÍ ADRESU IP“ a kolonku „POUŽÍT NÁSLEDUJÍCÍ ADRESY DNS SERVERŮ“ Nyní vyplníme jednotlivé kolonky přesně podle zadání vaší IP adresy. Potvrdíme OK, uzavřeme kartu síťového a Vaše PC má nastavenou novou IP adresu.
     

Co to je DNS server?

DNS (Domain Name System) je hierarchický systém doménových jmen.

Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.

Později ale přibral další funkce např. pro elektronickou  poštu či IP telefonii) a slouží dnes v podstatě jako distribuovaná databáze síťových informací. 
 

Co to je DHCP a DHCP server?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je v informatice aplikační protokol.
DHCP je síťový protokol založený na modelu klient-server, který zajišťuje automatické přidělení IP adresy  a ostatních parametrů potřebných k připojení do sítě jako je adresa brány, maska podsítě a adresa DNS serverů.

DHCP server musí zajistit, že všechny IP adresy, které přiděluje, jsou jedinečné – tedy je momentálně nepoužívá nikdo jiný. 


Co to je switch?

(rozbočovač nebo přepínač) je aktivní síťový prvek, propojující jednotlivé segmenty sítě.

Switch obsahuje větší či menší množství portů (až několik stovek), na něž se připojují síťová zařízení(počítače) nebo části sítě.

Co to je router?

(směrovač) je v počítačových sítích aktivní síťové zařízení, které procesem zvaným routování přeposílá data směrem mezi dvěma sítěmi. 
 

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi switchem a routerem?

Rozdílné funkce routerů a switchů si lze představit jako switche coby silnice spojující všechna města ve státě a routery coby hraniční přechody spojující různé země. 
 

Co to je bezdrátová komunikace?

Bezdrátová komunikace spočívá ve spojení dvou subjektů jiným způsobem, než mechanicky (kabelem).

Podle typu nosného média můžeme rozlišovat mezi komunikací optickou a rádiovou.
V zásadě se při bezdrátové komunikaci vždy používá vlnění určité frekvence. 
 

Co to je síťová karta?

Síťová karta (Network Interface Controller, zkratka NIC) slouží ke vzájemné komunikaci počítačů v počítačové síti.

Ve stolních počítačích má podobu karty, která se zasune do slotu (ISA, PCI, PCI-e) základní desky nebo (což je dnes daleko častější varianta) je na základní desce integrovaná.

U notebooků je situace podobná, integrace převládá a pro externí připojení se používá rozhraní PCMCIA.
 

Co to je síťové rozhraní?

Síťové rozhraní je obvykle síťová karta, tedy aktivní zařízení, které přijímá a vysílá data za síťové rozhraní nepovažujeme síťové porty opakovače (repeater), hubu, switche a bridge (mostu), které není v síti možno adresovat (poslat mu nějaká data).
 

Co to je AP bod?

Access point (AP) (česky přístupový bod) k bezdrátové síti je zařízení, který zabezpečuje komunikaci mezi stanicemi, jejich roaming, spojení do LAN sítě (převážně Ethernet).

Centralizovaný způsob komunikace též umožňuje použití směrových antén, které zvyšují dosah rádiového signálu. Tento typ uspořádání nazýváme infrastrukturní síť.

Typická infrastrukturní bezdrátová síť obsahuje jeden nebo více přístupových bodů (AP – Access Point)které vysílají své SSID - inentifikátory. Klient si podle názvů sítí vybere, ke které se připojí. Několik přístupových bodů můţe mít stejný SSID identifikátor a je plně záležitostí klienta, ke kterému se připojí.

Může se například přepojovat v závislosti na síle signálu a umožňovat tak klientovi 
volný pohyb ve větší síti 
 

Jak si nastavit svůj notebook pro přístup k AP bodu?

Pokud jste znalý uživatel, víte jak na to. Pokud jste pouze uživatel, zavolejte nám na bezplatnou zákaznickou linku a naši technici Vám rádi pomohou. 
 

Může kvalita a konfigurace mého PC ovlivnit rychlost internetu?

Kvalita a konfigurace PC múže se projevít na rychlosti načítání a zobrazování stránek a na kvalitě jejich zobrazení. Záleží jak na operačním systému, tak na dalším hardwarovém vybavení.

Pokud si nejste jisti, jak vybavit svůj počítač, zavolejte na naši zákaznickou linku +420 516 116 216 a naši technici Vám poradí.Nenašli jste odpověď na Vaši otázku? Napište nám!

Jméno: Přijmení:
Email: Telefon:
Ulice: Číslo popisné:
PSČ: Město:
Dotaz se týká: Jste naším zákazníkem?
Vaše zpráva:

Opište následující slovo:   

Nečitelné? Zkuste jiné!

* vyplnění tučně zvýrazněných položek je povinné

internetbrno.eu internetbrno.eu internetbrno.eu